עלה לך רעיון גאוני שיכול להציל את האנושות?

הנה מדריך זריז לדרך שעליך לעבור בדרך להמצאה הבאה

עוד מימי שחר ההיסטוריה הומצאו מכשירים שקידמו את האנושות עוד צעד אחד קדימה – המצאת הגלגל לפני יותר מ-5,000 שנה, המצאת הדפוס ועד להמצאת המחשב הנייד. לכל אחת מההמצאות הללו יש משמעות גדולה בחיי היום יום של כולנו. רבות מההמצאות הסובבות אותנו כיום התחילו במוחו של איש אחד שעלה על תגלית מפתיעה, או הצליח בעבודה קשה לפתח מכשיר שלא היה קיים לפני כן בעולם. הבשורה הטובה היא כי המוח האנושי, וכנראה בפרט המוח היהודי, לא מפסיק להמציא דברים חדשים.

אנשים יצירתיים לא חייבים להיות בעלי תארים אקדמאיים או בעלי ממון רב כדי להצליח כממציאים.

העידן המודרני הצליח לתכנן מנגנון ייחודי שימשיך לעודד את המגמה הזו – הפטנט.
אם כל חייכם לא הפסקתם לחשוב, לפתח ולהמציא רעיונות טובים ומוצרים מעניינים ולא עשיתם איתם עדיין כלום – כדאי שתתחילו לפני שמישהו אחר יעלה על הרעיון.

אז מה זה בכלל פטנט, איך רושמים אותו, מה הוא נותן ואיזו עבודת הכנה צריך לעשות כדי להשיג אותו – הנה מקבץ תשובות שידריכו אתכם –

מה זה פטנט?

פטנט הוא מעין הסכם בין החברה האנושית לממציא – החברה מצידה רוצה לעודד המצאות וחידושים כדי להתקדם, ובתמורה לפרסום ההמצאה החברה נותנת לממציא זכות בלעדיות לתקופה קצובה (20 שנה). זו בעצם הדרך של המדינה לתת תמריץ לממציאים ליזום, לפתח ולחדש.

בתום תקופת ההגנה הרעיון הופך להיות נחלת הכלל.

ישנם פטנטים שהם גאדג'טים מוזרים, אולם מספר גדול של הפטנטים פותחו על ידי אנשי מקצוע וחברות גדולות בתחומים כמו כימיה, ביולוגיה, ביוטכנולוגיה והנדסה.

הפיתוחים הללו הם פרי עבודת מחקר ופיתוח של צוותי מו"פ במפעלים וחברות בעלי הון אנושי וממוני.

אך אל תתייאשו מנתונים אלו, שכן חלק מהפטנטים פותחו על ידי אנשים פרטיים, ועם הרבה נחישות ואמונה, הפכו למוצר חשוב ורווחי.

 לפני שמתחילים – האם הרעיון שלכם הוא אכן פטנט חדש?

לפני שמבזבזים הרבה זמן וכסף על רישום הפטנט, כדאי שתבדקו טוב טוב מהם הסיכויים שאכן יקבל אישור. כדי לקבל פטנט צריכים להתקיים שלושה קריטריונים:

  • • חדשנות – שהרעיון טרם פורסם ונחשף לציבור.
  • • התקדמות המצאתית – כלומר שהרעיון אינו מובן מאליו לאיש מקצוע בתחום ההמצאה.
  • • יישום תעשייתי (שאכן ניתן ליישם את הרעיון והוא אינו נוגד את חוקי הפיסיקה למשל…).

גם אם נדמה לכם שההמצאה שלכם מביאה בשורה חדשה לעולם, המציאות עלולה להראות במקרים רבים שההמצאה כבר קיימת. הסטטיסטיקה מצביעה על כך שכ- 70% מהרעיונות "החדשים" כבר הוגשו כבקשת פטנט אולם לא נעשה בהם שימוש מסחרי ולכן הם אינם ידועים לציבור.

למעשה רק כ- 30% מהפטנטים הרשומים בעולם מגיעים לכדי מימוש ולכן רבים נוטים לטעות שהמצאתם חדשנית, משום שלא ראו אותה קודם לכן בשווקים.

כלל חשוב בכל הקשור להגשת פטנט לאישור – לא לפרסם בפרסום פומבי או למכור את המוצר לפני ההגשה, מכיוון שזה יגרום לפסילתה על ידי הבוחן באופן אוטומטי. שמרו על המצאתכם בסוד והחתימו אנשים על הסכמי סודיות אם יש צורך בכך.

מאחר שיש הרבה פטנטים ומוצרים בעולם שאיננו מודעים אליהם, עבודתו הראשונית של הממציא היא – חיפוש. לפני הגשת בקשה לפטנט והשקעת כספים, מומלץ לבדוק שאכן ההמצאה חדשנית ואינה רשומה כפטנט. לאחר שחיפשתם לבד "בארץ גוגל" כדאי לבצע חיפוש פטנטים מקצועי על ידי איש מקצוע מיומן.

יחד עם זאת, קחו בחשבון שגם אם נעשתה עבודת חיפוש קדחתנית, וגם אם השתמשתם באיש מקצוע לצורך העניין, אין זה אומר שתקבלו תשובה וודאית וחד משמעית. היום החיפוש הפך להיות הרבה יותר קל, שכן רוב מאגרי המידע ממוחשבים וישנה גישה אליהם (בין אם מאגרי מידע פתוחים ובין במאגרי מידע בתשלום), אולם עדיין קיימים מקומות, כמו הודו למשל, שבהם מאגרי המידע מאופסנים בארכיונים פיזיים וכמעט ואין אליהם גישה, אלא אם תשלחו אדם בשר ודם להיפגש עם רשמי הפטנטים כדי לקבל את המידע. מן הסתם, לרוב האנשים אין אפשרות לעשות זאת.

איך רושמים פטנט?

עכשיו הגענו לחלק המעשי. כדי לקבל פטנט צריך להגיש בקשה לרשות הפטנטים, במדינה בה מבוקשת ההגנה. הגנה פטנטית הינה הגנה מקומית וחייבת להיות מוגשת לכל אחת מהמדינות בהן יש לכם עניין בפעילות עסקית. על מנת להקל את הליך ההגשה במספר מדינות, ישנן מספר אמנות עליהן חתומות רוב מדינות העולם, כגון "אמנת פאריס" ואמנת ה-PCT (Patent Cooperation Treaty) – אמנות אלו מאפשרות הכרה בתאריכי ההגשות ודחיית הגשות של בקשות מקבילות בין המדינות החברות.

לאחר ההגשה, בקשת הפטנט תגיע לידיו של בוחן פטנטים מקצועי, בעל ידע מקצועי ותואר אקדמאי רלוונטי.

בוחן הפטנטים יבדוק את המצאתכם כנגד שלושת הפרמטרים שצוינו לעיל (חדשנות, המצאתיות ויישום). הליך אישור הפטנט יכול להימשך זמן רב ועד כדי 6 או 7 שנים, אך גם פחות מכך.

מומלץ מאוד להיכנס לתהליך כאשר אתם מלווים באיש מקצוע מיומן, עורך פטנטים מוסמך. בקשת הפטנט הינה מסמך משפטי מורכב המגדיר את סוג והיקף ההגנה אותם אתם מבקשים לקבל. חבל יהיה אם תחסכו את הכסף ותעשו לבד ולימים תבינו כי לא הגנתם על המצאתכם כראוי.

נהוג לכתוב בקשות פטנט באנגלית, על מנת לאפשר הגשה במדינות רבות בעולם. ישנן מדינות הדורשות תרגום מאושר של נוסח הבקשה לשפה הרשמית של אותה מדינה.

הגשת בקשת הפטנט היא רק השלב הראשון בדרך – עכשיו עליכם להתחיל לגייס משקיעים, שותפים, לפתח את המוצר, לייצר, לשווק, למכור.

הגשת הפטנט תעזור לכם לקדם חלק מהתהליכים, בכך שהרעיון יהיה מוגן לכאורה ויאפשר לכם לחשוף ולהתקדם בפן העסקי.